Program

Czytaj więcej

Programme

Read more

New abstract submission deadline: 24.09.2018

Czytaj więcej

Regulamin II Festiwalu Filmowego Studentów Architektury

Rejestracja – zgłoszenie filmu

IDEE LE CORBUSIERA W POLSCE

Le Corbusier był w Polsce tylko przejazdem w czasie swojej podróży do Moskwy. Jednak jego ślad projektowy widoczny jest w wielu polskich miastach. Dla studentów architektury i pasjonatów modernizmu ten ślad powinien być łatwy do odczytania.

Budynki, które powstały w tej konwencji, przechodziły różne przeobrażenia na przestrzeni lat, zrosły się z krajobrazem miejskim, stając się jego nieodłączną częścią lub też wprost przeciwnie – do dzisiaj są postrzegane jako te źle urodzone, które  ciągle jeszcze odstają od miasta, nieładnie się starzeją, niszczeją lub są niefunkcjonalne.

Zapraszamy zatem do przedstawienia w ramach Festiwalu krótkich przekazów filmowych, które prezentują myśl genialnego architekta, osadzoną na gruncie polskim, ale również i jej interpretację, krytykę lub pochwałę. Termin nadsyłania filmów: 27.03.2019 r. na adres dream-silesia@polsl.pl

Podczas swojej podróży do Moskwy Le Corbusier miał przesiadkę w Warszawie, do której przybył 6.10.1928 roku o godz. 15:27, a kolejny pociąg miał dopiero następnego dnia o godz. 9:12*. W Warszawie przebywał więc około 18 godzin. Co robił w tym czasie, gdzie nocował, o czym rozmyślał, do dzisiaj jest owiane tajemnicą. Może Państwu uda się rozwikłać tę zagadkę.

 

Kurator Festiwalu

Dr hab. inż. arch. Beata Komar

_______

* R. Nakonieczny, Le Corbusier w Warszawie i na Górnym Śląsku, KAiU PAN, 2012, s. 26-34.