Program

Czytaj więcej

Programme

Read more

New abstract submission deadline: 24.09.2018

Czytaj więcej

W dniach 5-6.04.2019 odbyła się Międzynarodowa Multikonferencja DREAM Silesia (Design Research Education in Architecture), organizowana przez Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. W ramach tego wydarzenia miało miejsce pięć konferencji tematycznych, w których wzięło udział ponad 100 naukowców z kraju i zagranicy. Kilka różnych bloków tematycznych: ATZ (Architektura i Technika a Zdrowie), BIWA (Badania Interdyscyplinarne W Architekturze, NwA (Nowoczesność w Architekturze), RMW (Region, Miasto, Wieś) oraz NAC (Natura, Architektura, Kultura). Wszystkie powyższe mają już swoją kilkuletnią tradycję, ale w tym roku po raz pierwszy odbyły się jednocześnie, co gwarantowało zróżnicowany program, zaś skala oraz nowe wspólne miejsce zapewniały wyjątkowy format imprezy. Drugi dzień konferencji zorganizowany został w kopalni Guido w Zabrzu. Konferencji towarzyszył II Festiwal Filmowy Studentów Architektury oraz wystawa prac studenckich Wydziału Architektury. Ponadto w ramach stoiska Wydziału Architektury w piątek 5.04. uruchomiony został punkt konsultacyjny dla zainteresowanych rozwiązaniami we wnętrzach mieszkalnych.

W ramach poszczególnych paneli tematycznych poruszone były między innymi następujące aspekty:

  • architektura dla społeczeństwa informacji i wiedzy
  • partycypacja – doskonalenie metod, narzędzi i technik w procesie partycypacyjnego badania przestrzeni dla zastosowań praktycznych jak i poznawczych,
  • wpływ kontekstu otoczenia na koncepcje i strategie projektowe,
  • koncepcja zrównoważonego środowiska zbudowanego, jego integracja ze środowiskiem przyrodniczym,
  • nowe przestrzenie miejskie (np. parki kieszonkowe, woonerfy, ogrody społeczne) i ich znaczenie dla współczesnego społeczeństwa,
  • koncepcja przekształceń we współczesnej architekturze jako odpowiedzi na bodźce społeczne i środowiskowe relacje pomiędzy człowiekiem a architekturą w kontekście zdrowia i dobrostanu: kształtowanie jakości obiektów opieki zdrowotnej i rola rozwiązań architektonicznych w procesie leczenia.

Multikonferencji towarzyszyły Targi Budownictwa i Architektury Expo Gliwice. 20-ta edycja targów zgromadziła 1120 wystawców, prezentujących produkty i usługi z szeroko rozumianej branży budownictwa i architektury. W trakcie imprezy miały miejsce inne atrakcje, które gwarantowały zainteresowanie zwiedzającym o różnych potrzebach. Były to: Strefa Malucha, Klub Kreatywnego Architekta Flojamo, Planeta Robotów, Chemical World, Wioska Indiańska.